Benjamina Savška ni potrebno posebej predstavljati. Je aktualni olimpijski in svetovni prvak v kanuju, ki ima v svoji bogati zbirki odličij z največjih članskih tekmovanj, kot so olimpijske igre ter svetovna in evropska prvenstva, več kot 20 kolajn. Za mesto na olimpijskih igrah v Parizu se bo v prihajajočih tednih še boril z Luko Božičem, eden od glavnih ciljev sezone pa bo tudi majsko ECA I Feel Slovenia evropsko prvenstvo v slalomu na divjih vodah, ki bo v Kajakaškem centru Tacen potekalo med 15. in 19. majem.
Kako si se pripravljal na še eno zelo pomembno sezono, ki je pred tabo?
Za mano so sedemtedenske priprave v Al Ainu, tam sem dobro treniral, vse je šlo po planu. Imel sem res dobre pogoje za trening na divji vodi, saj smo tudi bivali na sami progi, tako da nismo imeli prav veliko opravka z logistiko. Res smo lahko cel dan posvetili treningu in regeneraciji med treningi. V Al Ainu preko zime treniram že zadnjih nekaj let. Vsakič se je izkazalo, da je to dobra naložba čez zimo za naprej, za sezono. Vrnil sem se domov in počutim se res dobro, pripravljen sem. Veselim se tekmovanj, najprej domačih, potem pa velikih, ki nas čakajo letos, z evropskim prvenstvom na domači progi.
Kako poteka običajen dan na tovrstnih pripravah?
Cel dan je fokus usmerjen na veslanje. Zjutraj se zbudiš in greš že pred treningom na progo preveriti samo postavitev vrat in te zadeve, da se potem med treningom ne ukvarjaš s tem, kaj boš delal. Da imaš že pred treningom postavljene cilje, kaj želiš narediti na tem treningu. Po treningu sledi regeneracija, morda vmes kakšne raztezne vaje, da se pripraviš in spočiješ za drugi del treninga. Dopoldne imamo po navadi daljše treninge, bolj intenzivne, popoldne pa se bolj posvečamo tehničnim podrobnostim. Proti večeru pride pa še kakšen fitnes ali tek, kar je dodaten trening za kondicijo. Potem greš hitro spat in poskušaš držati tak tempo iz dneva v dan. Ob nedeljah je običajno regeneracijski dan, da naberemo energijo za naslednji teden, za naslednji sklop treningov. Nič posebnega, tja greš s ciljem da treniraš in da čim bolj dvigneš formo in fizično moč ter se tudi psihološko pripraviš.
Bili ste tudi že na pripravah v Parizu. Kako je bilo?
Šli smo v Pariz na priprave in imeli možnost testirati progo, ki bo potem na olimpijskih igrah. Tam je bilo tudi nekaj tujih ekip, predvsem olimpijskih, bilo pa je prijetno trenirati tudi z našo slovensko ekipo. Naredili smo trening s Francozi, z Italijani … tudi s strani trenerjev smo imeli veliko podporo, skoraj vsak je imel svojega trenerja. Res smo lahko opravili kvalitetne treninge in se spoznali s progo.
Kakšna se ti zdi proga?
Lahko bi rekel, da je proga podobna tisti v Riu, ni sicer tako divja, je bolj na moč, se pravi fizično naporna, kar meni ne ustreza najbolj, to, da ni dovolj divja. Jaz sem navajen, da bolj izkoriščam vodo in njeno moč, tu pa je res treba opraviti vse na roke.
Kako dolgo se običajno privajaš na novo progo?
V kajaku je tako, da sem z leti preveslal že toliko prog, da ti skozi ves ta čas vsaka proga že kar zleze pod kožo, ker imaš že toliko in toliko kilometrov preveslanih in toliko in toliko nastopov za seboj. Ko pa pride nova proga, moraš pa kar nekaj priprav narediti prej, da se res navadiš na tiste pogoje. Vse proge se razlikujejo in vsaka ima svojo specifiko, zato je dobro vse to prej preučiti. Mislim, da bo s temi pripravami, ki jih imamo letos v programu, to dovolj časa, da se tudi za olimpijsko progo v Parizu dobro pripravimo in jo spoznamo.
Maja vas čaka tudi domače evropsko prvenstvo. Že čutiš kaj pritiska?
Res je, ko pomislim na to, me že malo stiska in čutim malo pritiska. Bilo bi mi v veliko veselje doma, pred domačo publiko, narediti vrhunski rezultat. Zato je motiv še toliko večji, da res dobro odpeljem. Vem pa, da se bo treba osredotočiti na vožnjo, na nastope, da ne naredim kakšnih neumnih napak. To je lepa priložnost za vrhunski rezultat, ki jo bom poskušal izkoristiti.
Je drugače tekmovati pred domačimi navijači?
Ja, malenkost je drugače. Tudi slišiš vse, ker je v domačem jeziku. Občutek zgoraj na startu je drugačen, tudi želja je še večja, kot če si v tujini, kjer se lahko čisto izklopiš in izoliraš in posvetiš samo svojemu nastopu. Doma so občutki posebni, ker imaš veliko podporo vseh navijačev in ravno zaradi tega si še bolj želiš doseči vrhunski rezultat.
Pravila za nastop na olimpijskih igrah žal dovoljujejo le po največ enega predstavnika iz države v kategoriji, tako da te še čakajo izbirne tekme, ki bodo odločale med tabo in Luko Božičem. So bile zaradi tega priprave drugačne?
Mislim, da bi drugače načrtoval program in se bolj fokusiral na sam nastop na olimpijskih igrah, po drugi strani pa je sedaj tako, da je trenutno najprej prioriteta se uvrstiti na olimpijske igre, potem pa naprej držati to formo do olimpijskih iger. Tu na domačem evropskem prvenstvu bo še toliko bolj pomembno dobro nastopati ravno zaradi tega, ker se z Luko boriva za edino vozovnico za olimpijske igre. Oba imava cilj in željo nastopiti na olimpijskih igrah, tako da pričakujem močan boj.