Nejc Žnidarčič v lovu za rekordnim naslovom svetovnega prvaka, z visokimi cilji tudi ostali

0
465

Spustaše na divjih vodah v sezoni 2023 čaka kar nekaj tekmovanj, največ pozornosti pa bo namenjene svetovnemu prvenstvu v sprintu na divjih vodah v Augsburgu in evropskemu prvenstvu v Skopju. Nejc Žnidarčič bo lovil rekordni sedmi naslov svetovnega prvaka v sprintu na divjih vodah, visoko pa ciljajo tudi preostali naši tekmovalci, predvsem Anže Urankar, Simon Oven, Blaž Cof in Ana Šteblaj.

Naš najboljši spustaš na divjih vodah Nejc Žnidarčič pred začetkom letošnje sezone ni menjal zmagovalne formule in priprav, saj je tako kot že nekaj let doslej zimski trening opravil v Empuriabravi. »Zmagovalne formule se ne menja (smeh). Tu v Španiji je zelo prijetno in je eden od krajev, kjer bi lahko živel celo leto, tako da zelo rad hodim sem in se mi je kar težko vrniti domov, saj so pogoji za trening in za življenje zelo dobri. Več ali manj je trening vsako leto zelo podoben z manjšimi popravki, ampak se z Jernejem drživa istega kopita, saj vidimo da deluje,« je povedal Nejc po dvomesečnih pripravah v toplejših krajih.

Ob koncu lanskega leta se je spopadel z zdravstvenimi težavami, ki so mu pobrale nekaj treninga, pa tudi energije: »Konec lanskega leta sem zbolel za pljučnico, ki me je prilepila na posteljo za skoraj štiri tedne. Je kar neprijetna bolezen, ki mi je vzela kar nekaj moči in treninga, tako da so bili prvi treningi v Španiji kar težki, saj nisem imel nič moči. Ampak po dobrem tednu se je vklopil mišični spomin in forma je začela strmo rasti z vsakim nadaljnjim treningom.«

Žnidarčič, ki je lani na svetovnem prvenstvu v Treignacu prišel do šestega naslova svetovnega prvaka v sprintu na divjih vodah, bo letos lovil nov mejnik. Trenutno je na lestvici svetovnih prvakov v spustu s šestimi naslovi izenačen s kanuistoma Emilom Milihramom in Vladijem Panatom. »Zagotovo je to velik motiv, sedaj si šest zmag delim z legendarnima kanuistoma Panatom in Milihramom, če mi uspe tudi letos zmagati, bi bil sam na večni lestvici, tako da je to sigurno prvi cilj letošnje sezone. Dodatnega pritiska pa zaradi tega ne čutim, saj grem na vsako tekmo z mislijo na zmago in ta tekma ne bo nič drugačna,« je ob tem povedal Nejc.

Svetovno prvenstvo bo potekalo v Augsburgu, kjer je leta 2011 osvojil svoj prvi naslov svetovnega prvaka: »Kot pravijo, prve ne pozabiš nikoli. Tudi zaradi tega je spomin na to tekmo še vedno zelo živ in se ga rad spomnim. To je bilo tudi prvo svetovno prvenstvo samo v sprintu in je bila tekma tudi zaradi tega nekaj posebnega. Na tekmi je bilo okoli 5000 ljudi, kar je naredilo zelo lepo atmosfero in upam, da bo tudi letošnje leto tako. Proga je sicer skoraj pol krajša, kot je bila leta 2011, saj smo takrat startali na zgornjem delu, sedaj bomo tekmovali samo na klasični slalomski progi. Umetnih prog sicer ne maram, saj imam raje naravne reke, je pa ta proga najboljši približek naravni progi, saj je zelo hitra in voda lepo teče, tako da mi je všeč. Tukaj sem tekmoval šestkrat in šestkrat tudi zmagal, tako da upam da bom lahko nadaljeval ta zmagoviti niz.«

Še pred junijskim svetovnim prvenstvom spustaše sredi maja čaka člansko evropsko prvenstvo v Skopju. Tudi s tega prizorišča Nejc že ima izkušnje. Prvenstvo stare celine je v kanjonu Matka potekalo leta 2017. »Tudi na to prvenstvo imam zelo lepe spomine, tako da se veselim nastopanja na tej progi. Tekmoval bom samo v sprintu, ker je klasična proga preveč mirna in nimam velikih možnosti za medaljo. Cilj je, kot sem rekel že prej, na vsaki sprinterski tekmi enak in tudi tukaj bom poizkusil stopiti na najvišjo stopničko in že petič postati evropski prvak, kar bo tudi nov rekord v tem športu.«

Po glavnih tekmah sezone pa sledijo še preizkušnje svetovnega pokala, ki jih bo nekoliko več kot v zadnjih letih, zaradi česar se bo sezona zamaknila vse do začetka septembra. »Raje imam kratko sezono, ki se konča meseca junija, kot je bilo to lansko leto. Če imamo tekme na naravnih rekah, je junij še zadnja možnost za kakšen dober vodostaj, meseca avgusta bomo pa nastopali na Češkem, kjer imajo umetne proge in zato se bo sezona malo podaljšala. Primarni cilj sezone je SP in ubranitev naslova, vse ostale tekme bodo, ali priprava na SP ali pa bonus, tako da bo tekmovanje na svetovnih pokalih brez stresa in užitek, tudi če bodo na sporedu kasneje v koledarju,« je še dodal Primorec.

Blaž Cof se vrača na največja tekmovanja

Vneto pa se na novo sezono pripravlja tudi kanuist Blaž Cof, ki ga v zadnjih sezonah zaradi službenih obveznosti nismo videli na največjih mednarodnih tekmah, lani pa je uspešno tekmoval na svetovnem pokalu v Celju. Svetovni prvak iz leta 2018 se je pripravljal doma, večinoma na Ljubljanici: »Tam treniram, hodim na fitnes in na vodo že kakšno leto. Kakšen dan zjutraj vstanem ob štirih, grem pred službo v fitnes, nato v službo, po njej pa je čas za veslanje. Pripravljal sem se dobro, sicer bolj letom primerno in z glavo, tako da nisem pretiraval, da lahko ta tempo sploh zdržim. Moram se zavedati, da je regeneracija malo daljša, kot je bila včasih. S tem delom in predvsem izkušnjami lahko pride dober rezultat. Na svetovnem prvenstvu, ki bo v Augsburgu, kjer moraš biti bolj natančen, seveda pa tudi v sprintu v Skopju. Na EP bom startal tudi v klasiki, kjer pa bom videl, kako bo.«

Cof, ki je eden naših najbolj izkušenih tekmovalcev, ima izkušnje z obeh prizorišč letošnjih največjih tekmovanj: »V Augsburgu doslej nisem imel nikoli težav, nazadnje, ko sem bil tam, sem zmagal in bil tretji, tako da imam kar dobre izkušnje. Progo v Skopju poznam iz slaloma, voda ni prav divja, tako da bi moralo iti, zaradi umetnih ovir bodo morda prav prišle tudi slalomske izkušnje.«

Ker zaradi zaposlitve ne more celega dneva posvetiti športu, je načrtovanje treninga še posebej pomembno, ne nazadnje pa sodi tudi že med bolj izkušene kanuiste. »Pozna se, da ne moreš narediti takšne baze, kot nekoč, s tremi treningi dnevno. Zato moraš delati vse bolj z glavo. Vsi treningi so zastavljeni tako, da so res izkoriščeni do konca, so pa manjši količinsko. S treninga se potem to prenese v finalno vožnjo. Definitivno pa bo v Augsburgu ključno poznavanje sprememb vode, kakor v Tacnu, da veš, kako se voda obnaša in kaj pričakovati,« je zaključil Cof.

Anže Urankar, Simon Oven in mlajši del ekipe v Južni Afriki

Medtem ko je Žnidarčič odpotoval na preverjeno zimsko destinacijo za trening, pa so člani ljubljanskega kluba, z Anžetom Urankarjem, Simonom Ovnom, Ano Šteblaj in mlajšimi člani ekipe, trenirali v mirnovodaških čolnih v Južni Afriki.

»Ekipa, s katero treniram, se je tokrat odločila za priprave v Južni Afriki, preizkusili smo nekaj novega. Za trening je odlično, za ostalo pa ne prav zelo, saj je precej nevarno. Zaradi tega nismo kaj veliko hodili naokoli, vseeno pa smo si lahko ogledali nekaj stvari. Trenirali smo dobro, kar je najbolj pomembno,« je povedal Anže Urankar, ki je bil na pripravah nekoliko krajši čas, saj na ljubljanskem klubu opravlja vlogo trenerja mlajših tekmovalcev in je bil na pripravah z varovanci, nato pa se udeležil še svojih v toplejših krajih.

Svetovni prvak v sprintu na divjih vodah iz sezone 2017 visoko cilja tudi letos. Anže pred glavnimi tekmami pravi: »Glavni cilji bodo šli po vrsti. Najprej bo sprint na evropskem prvenstvu v Skopju, kar je prvi glavni cilj. Potem pa naprej.«

In kaj pravi o progi v Augsburgu? »S progo sem seznanjen, na njej smo trenirali jeseni. Je kar zahtevna, gre za nepredvidljivo progo, kar vedo tudi slalomisti. Voda se zelo spreminja, tako da potrebuješ tudi nekaj sreče, všeč mi je, ker je proga za razmišljanje.«

Zadovoljen pa je tudi z več tekmami svetovnega pokala, ki spustaše čakajo v letošnjem letu. »Nameravam, se udeležiti vseh svetovnih pokalov. Na štirih progah še nisem tekmoval, zato nisem seznanjen z njimi, sem pa slišal, da so dobre proge. Veseli me, da bomo imeli nove lokacije, da nimamo tekem vedno na istih progah,« je zaključil Urankar.

Aprila spustaše čakajo izbirne tekme na Kolpi in Savi Dolinki, na Kolpi bo 14. aprila tudi tekma evropskega pokala v sprintu na divjih vodah, maja sledi evropsko prvenstvo v Skopju, v začetku junija bo Augsburg gostil svetovno prvenstvo v sprintu na divjih vodah, julij in avgust pa bosta namenjena svetovnim pokalom.