Spustaška ekipa je po končanem SP zelo zadovoljna.

0
611

V nedeljo se je v Franciji končalo še eno, za slovenske tekmovalce, izjemno uspešno svetovno prvenstvo v spustu na divjih vodah. Nejc Žnidarčič se je iz La Plagna vrnil s tremi kolajnami, dvema zlatima in bronasto, Tim Kolar in Maks Frančeškin pa sta osvojila zlati kolajni skupaj z Žnidarčičem v ekipni sprinterski preizkušnji.

Po vrnitvi v domovino, številnih čestitkah in proslavljanjih ob osvojenih kolajnah, je v imenu Kajakaške zveze Slovenije dobitnikom kolajn na svetovnem prvenstvu v La Plagnu čestital predsednik zveze Bojan Žmavc ter Nejcu Žnidarčiču, Timu Kolarju in Maksu Frančeškinu izročil nagrade za dosežene uspehe.

Vsi tekmovalci so po prvenstvu izjemno zadovoljni, še posebej širok nasmeh pa ima v teh dneh primorski kajakaš Nejc Žnidarčič, ki je na prvi tekmi prvenstva v klasičnem spustu zasedel tretje mesto, nato pa osvojil še zlati kolajni v posamični in ekipni sprinterski preizkušnji. S tem je uspel ubraniti naslov svetovnega prvaka v sprintu, ki si ga je priveslal lani v Augsburgu. »To je že moja osma medalja s svetovnih prvenstev, peta posamična. Sedaj sem že vajen velikih tekmovanj in pritiska. Videl sem, da najboljše tekmujem takrat, ko je pritisk največji. V zadnjih štirih letih nisem naredil napake. Tokrat so medalje osvajali tisti, ki so bili psihično trdni. Zdaj sta bila na stopničkah v sprintu tekmovalca, ki prej še nista osvajala kolajn. Zelo sem zadovoljen z rezultatom v sprintu. Vsi pravijo, da je naslov ubraniti zelo težko. To je sedaj še en cilj za prihodnje svetovno prvenstvo v Solkanu, kjer želim postaviti “hat-trick”,« je povedal Žnidarčič.

Svetovni prvak ni mogel prehvaliti niti reprezentančnih kolegov Tima Kolarja in Maksa Frančeškina, s katerima je osvojil svetovni vrh še v ekipni sprinterski tekmi: »Zelo se bil zadovoljen z našo ekipo.  Leta 2008 smo že bili ekipni svetovni prvaki, potem leta 2010 smo bili tretji, nato pa je prišlo do menjave generacij. Starejši so končali, prišli pa so mlajši, za katere si nisem mislil, da bodo že pri dvajsetih dosegali take rezultate. Res super napoved za naslednje leto, ko bomo imeli EP in SP doma. Tam bo pritisk na nas, tako kot je bil sedaj na Francozih, ki pa so pod pritiskom popustili. Mislim, da bo pri nas drugače in da bomo lahko pokazali, kaj znamo.«

Nad dosežkom sta bila navdušena tudi mlajša člana zmagovalne ekipe. »Bil sem osredotočen predvsem na sprint, kjer pa mi v prvem teku kvalifikacij ni steklo, v drugem sem šel v popoln napad in izšlo se mi je, saj sem prišel v superfinale in bil z drugo vožnjo zelo zadovoljen. V superfinalu sem veslal zelo sproščeno. Vožnja sicer ni bila brez napak, tako da nisem bil najbolj zadovoljen z njo, ampak z osmim mestom pa sem zelo zadovoljen, saj si pred prvenstvom tega nisem upal pričakovati. Moštvene vožnje smo odpeljali skoraj idealno, vse je delovalo tako, kot smo si zamislili. Če bi mi prej kdo rekel, da bomo imeli zlato kolajno, bi mu rekel, naj se neha šaliti,« je povedal Maks Frančeškin.

Manj zadovoljen s posamičnimi nastopi, a zelo z ekipno kolajno, pa je bil Tim Kolar: »S posamičnim delom ne morem biti preveč zadovoljen, ker nisem pokazal tistega, kar zmorem. Velik vpliv na to je imelo ogromno študijskih obveznosti, tako da glava ni bila ravno na pravem mestu, ampak na srečo sem se za ekipne vožnje uspel zbrati in pokazati znanje.«

Na svoje varovance je bil ponosen tudi trener Srečko Masle, ki je prvenstvo ocenil kot fantastično, kot prvi vrhunec in olajšanje dela za preostale tekme pa izpostavil bronasto kolajno Žnidarčiča v klasičnem spustu: »Bronasta kolajna v klasičnem spustu je bila dobra podlaga in začetek, na koncu pa se je izteklo fantastično. Vedeli smo, da je Nejc favorit, pri ekipi pa smo upali na bron, ampak na koncu je izpadlo najboljše. Tudi Cof je odlično opravil s sprintom. Z rezultati sem izjemno zadovoljen in govorimo lahko le o presežkih.«

Vodja odprave v Franciji, Jakob Marušič, je našel veliko pohvalnih besed za organizacijo prvenstva, ob tem pa poudaril tudi odgovornost za vzdrževanje trenda oziroma še zvišanje organizacijskih standardov na SP prihodnje leto v Solkanu. “Organizator je imel zelo velik budžet, nekaj manj kot pol milijona evrov, večino denarja pa je prispevalo smučišče La Plagne, za katerega je bila to dobra promocija. Sprint se je izkazal kot atraktivna disciplina, udeležila sta se ga tako predsednik kot podpredsednik ICF, in videla, da je v sprintu svetla prihodnost. Porodilo se je nekaj novih zamisli, kako bi spust in sprint dvignili na višji nivo.«

Ob prvenstvu je bilo tudi nekaj govora o sprintu kot olimpijski disciplini, kjer bi tekmovanja lahko prirejali na isti progi kot slalomske tekme. A v bližnji prihodnosti kaj več od idej in želja tekmovalcev v spustu še ni moč pričakovati.