Ljubljanica je ta petek in soboto gostila tradicionalno dobrodelno-rekreativno kajakaško prireditev 24 ur veslanja za dober namen v soorganizaciji Kajak kanu kluba Ljubljana, Kajakaške zveze Slovenije in dobrodelnega društva Hiša sonca. Tokrat so udeleženci skupaj preveslali več kot 2500 kilometrov.
Na krožni progi med Livado in zapornicami pri Ambroževem trgu, ki je dolga pet kilometrov in pol, se je letos preizkusilo več kot 160 udeležencev, ki so skupaj preveslali preko 2500 kilometrov, kar je še posebej pomembno z vidika tokratne dobrodelne prireditve. Adria Kombi in Elektro Ljubljana sta se namreč zavezala, da bosta za vsak preveslani kilometer donirala še dodatna sredstva.
Letošnji izkupiček iz donacij in sponzorstva, vezanega na veslanje, je namenjen društvu Downov sindrom Slovenija in njihovim programom učenja in podpore za zaposlitev v običajnih delovnih okoljih. Društvo Downov sindrom Slovenija si z izvedbo svojih programov želi sooblikovati takšne pogoje za življenje otrok in odraslih z Downovim sindromom, ki bodo vključujoči, aktivni in ki bodo osmišljali njihovo življenje. S tem namenom so bili člani društva vključeni tudi v sodelovanje pri izvedbi evropskega prvenstva v slalomu na divjih vodah v Tacnu.
Znova je bila na vodi najbolj vztrajna Eva Ferjan, ki je neprekinjeno veslala vseh 24 ur, naredila je 31 krogov, kar pomeni, da je preveslala 170 kilometrov in pol ter tako izenačila rekord prireditve, ki sta od leta 2022 držala naša reprezentanta Anže Urankar in Matija Preskar. Tokrat je Eva Ferjan preveslala krog več kot lani.
“Tokrat sem se prireditve udeležila šestič in vsakič sem veslala 24 ur. Rezerve so še marsikje, vendar jaz ne treniram za rekord, veslam zase, za svoj užitek. Veliko se ukvarjam s športom, tako da vem, da imam dovolj kondicije, vendar pa ne treniram. Lahko bi bolj natrenirala kakšen obrat, imela bolj tekmovalni čoln, izpilila tehniko, vendar se tega ne lotevam, veslam za veselje. Nimam motivacije v tem, da bi naredila krog več, z morskim kajakom grem uživati na morje, med otoke, na plažo, ali pa se grem s kajakom igrati na brzice v Tacnu,” je uvodoma povedala Eva.
Priznava, da je pri tovrstnem podvigu mentalna priprava najpomembnejša: “Tu je ključna mentalna priprava. S tem se tako in drugače ukvarjam precej. S tega vidika mi je to v izziv. Ponavadi sama sebe spodbujam, ne pustim si negativnega samogovora. Včasih se spomnim na kakšno pesem ali lepe trenutke, da dobim moč, včasih namenoma nekaj časa veslam na vso moč, da mi da zagon in me zbudi. Danes ponoči me je na momente vleklo v spanec, ker sem bila sama in sem potrebovala dodaten zagon. Prišla sem skozi. Vesela sem, ko koga srečam na vodi, da kakšno rečeva, ali pa da z nekom veslam nekaj časa, tudi če je to četrtina ali tretjina kroga. Drugače je precej osamljeno, ampak fino je!”
Na drugo mesto vztrajnostne lestvice se je uvrstil Aleks Jeršič, ki je preveslal 20 krogov, tretji pa je bil Jakov Horjak, ki je v enojcu preveslal 18 krogov, dva pa v dvojcu. Matic Medvešček je preveslal 15 krogov, Maj Abbas Jokhadar, ki se je akcije udeležil s SUP-om, je zaključil po 14 krogih, Erik Osojnik pa je preveslal 13 krogov. Po 10 krogov so preveslali Špela Marinko, Alma Medjugorac Menendez, Maša Simončič, Rok Gubanec, Erik Vuk in kot najmlajši Tine Marinko.
Prireditev je bila organizirana v sklopu akcije Voda za vedno, ki jo sofinancira Fundacija za šport.
Kajakaška zveza Slovenije je del Erasmus+ Sport projekta DECK, tako da so bila tudi pri organizaciji te dobrodelno-športne prireditve upoštevana načela trajnosti.
Organizacijo prireditve so poleg številnih udeležencev, ki so svoj delež prispevali s plačilom startnine in prostovoljnimi prispevki, podprli še številni sponzorji, partnerji in donatorji akcije, med njimi: Elektro Ljubljana, Adria Kombi, Telma Trade, C&G d.o.o., Taming d.o.o., NG nizke gradnje, Orglarstvo Škrabl, Innet Media, Venturia d.o.o., Slowatch, Masel – Enervit, Adriatic Grupa, Pivovarna Union Laško, Radio Center in IT 100.
Hvala vsem iz srca!!