Kajakaška zveza Slovenije sodeluje pri projektu Erasmus+Sport »DECK – Developing Environmental and Circular Knowledge«, katerega cilj je razviti okoljske standarde za trajnostne kajakaške dogodke. Projekt se je počasi začel prevešati v drugo polovico in ob tej priložnosti so v okviru svetovnega prvenstva v kajakaškem maratonu v Metkoviću organizirali posebno konferenco.
Projekt je del aktivnosti, ki jih v okviru sedemletnega obdobja 2021-2027 in programa Erasmus+ Sport sofinancira Evropska unija, namen pa je podpiranje ukrepov, ki povečujejo zmogljivosti in strokovnost na področju športa, izboljšujejo vodstvene sposobnosti, povečujejo kakovost izvajanja evropskih projektov in povezujejo organizacije v športnem sektorju.
Nosilci projekta so Italijani – italijanska kajakaška zveza, izobraževalni ustanovi Scuola Superiore Sant’Anna iz Pise in Scuola dello Sport di Sport e Salute SpA, poleg njih pa so v projekt vključene še Kajakaška zveza Slovenije, hrvaška kajakaška zveza, grška kajakaška zveza in Mednarodna kajakaška zveza.
Projekt DECK je bil sicer zagnan leta 2023, v njem pa se zbirajo, ocenjujejo in testirajo najboljše prakse trajnosti v okviru organizacije kajakaških tekmovanj. Tokratno konferenco je gostila Hrvaška kajakaška zveza, uvodoma pa je udeležence pozdravil predsednik Mednarodne kajakaške zveze Thomas Konietzko.
»V čast in veselje mi je biti tukaj in izraziti hvaležnost ICF-a za delo, ki ste ga opravili in ga boste še opravili v prihodnosti s tem pomembnim projektom. Trajnost je ena naših glavnih prioritet v strateškem načrtu. Kot kajakaši vemo, kakšen je učinek sprememb v okolju, saj se srečujemo s poplavami in podnebnimi spremembami. Pomagati moramo izboljšati naše okolje in narediti tekmovanja bolj okolju prijazna. Zadovoljen sem, da ICF lahko igra vlogo v tem projektu, in upam, da bodo rezultati tega projekta model, na podlagi katerega se bodo naše zveze učile o organizaciji tekmovanj in treningov,« je povedal Konietzko.
Po uvodnem delu so udeleženci pregledali prvih 18 mesecev delovanja projekta DECK, izpostavljeni so bili ključni dosežki in mejniki. Sledili sta poglobljeni panelni razpravi, ki sta obravnavali okoljski vpliv kajakaških dogodkov, s poudarkom na mobilnosti, nastanitvah in opremi.
Prva panelna razprava z naslovom „DECK – izkušnje skozi evropske kajakaške dogodke“ je raziskovala okoljski odtis nacionalnih dogodkov, strokovnjaki pa so analizirali različne faze življenjskega cikla. Ena ključnih ugotovitev poročila o oceni življenjskega cikla (LCA) je bila, da mobilnost najbolj prispeva k okoljskemu vplivu, saj presega vpliv nastanitev in opreme.
Na enem izmed dogodkov, kjer je bila uporabljena ocena življenjskega cikla, je mobilnost, predvsem prevoz športnikov, osebja in navijačev, predstavljala največji delež celotnega odtisa, pri čemer je bila mobilnost podpornikov najbolj vplivna podkategorija.
Druga panelna razprava z naslovom „Poglejmo naprej: prihodnost trajnosti pri kajakaških dogodkih“ je obravnavala strategije za vključevanje prihodnjih generacij športnikov in navijačev v trajnostne prakse, vlogo dobaviteljske verige ter kako ustvariti trajno zapuščino okoljsko odgovornih športnih dogodkov.
Udeleženci so raziskovali, kako bi lahko te pristope širili izven posameznih tekmovanj, da bi vplivali na širšo trajnost v vodnih športih.
Ta konferenca je predstavljala ključni trenutek v razvoju projekta DECK, saj je postavila temelje za prihodnji razvoj. Orodja in standardi projekta so zasnovani tako, da so ponovljivi in razširljivi, kar zagotavlja dolgoročen vpliv tudi po koncu začetne faze projekta.