Vročica pred začetkom olimpijskega slaloma narašča

0
381

Le še deset dni nas loči od začetka olimpijskih iger v Parizu, med prvimi pa tekmovanje čaka slalomiste na divjih vodah, ki bodo imeli tokrat po zaslugi dodanega kajakaškega krosa kar desetdnevni tekmovalni spored. Slalomska odprava šteje štiri člane, trojica že ima izkušnje pod petimi krogi.

Za 40-letnega kajakaša Petra Kauzerja bodo to že pete olimpijske igre, leta 2016 v Riu de Janeiru se je veselil srebrne kolajne, nastopil pa je tudi v Pekingu, Londonu in Tokiu.

“Pred prvimi olimpijskimi igrami v Pekingu je bilo drugače, saj nisem imel izkušenj, nisem vedel, kaj me čaka na olimpijskih igrah. Takrat sem prevečkrat potoval v Peking in nazaj. Res je, da je bila proga zelo divja, ena izmed boljših, kar so jih naredili za olimpijske igre, tako da si moral tam preživeti kar precej časa. Takrat je bilo tako, da tudi če si temu posvetil vse, je bilo na koncu odvisno od dnevne forme, kako se bo razpletla tekma. Takrat je bilo tako, da je bilo moje največje rezultatsko razočaranje na olimpijskih igrah definitivno v Pekingu. Vendar pa mi je to dalo popotnico za naprej, da sem se na naslednjih igrah, sploh na tretjih, znal dobro pripraviti. Izkušnje naredijo svoje, prideš na start, pa nisi preveč nevrozen, nimaš občutka, da gre za olimpijsko tekmo. Bomo videli, ali bo to veljalo tudi letos,” se je preteklih iger spomnil Peter Kauzer in dodal: “Letos bodo končno spet tudi polne tribune in že komaj čakam vzdušje na tribunah.”

Hrastniški kajakaš ima izkušnje s številnih prog širom sveta, sprva nad pariško ni bil najbolj navdušen, a sedaj se je z njo že spoprijateljil: “Za vsake olimpijske igre naredijo manjšo progo, manj divjo. Ne vem, zakaj je tako. Želel bi si hitrejšo in bolj divjo vodo, z večjimi valovi. Na koncu pa je za vse enako, tudi dokončna konfiguracija, ki so jo naredili nedolgo tega, mi je še najbolj všeč. Na progi se počutim boljše iz treninga v trening, občutki so vse boljši.”

Olimpijsko kolajno – zlato – in naslov olimpijskega prvaka ima kanuist Benjamin Savšek, ki je na preteklih igrah v Tokiu s sanjsko vožnjo deklasiral vso konkurenco. Tako kot pred igrami na Japonskem, je tudi letos do olimpijske vozovnice prišel po napetem boju z Luko Božičem. Slovenska kanuista sta prvi in drugi tekmovalec svetovne jakostne lestvice, a olimpijska pravila določajo, da posamezno državo lahko zastopa le en tekmovalec, tako da sta se najboljša kanuista sveta za pot v Pariz borila vse do zadnje predvidene kvalifikacijske tekme.

To bodo za Savška četrte olimpijske igre, tekmoval je že v Londonu, Riu de Janeiru in Tokiu.

“Vesel sem, da sem si uspel priboriti vozovnico za Pariz z visokimi uvrstitvami na izbirnih tekmah za olimpijske igre. Dobil sem potrditev, da lahko ciljam visoko tudi na olimpijskih igrah. Iz sebe bom poskušal priklicati najboljše vožnje in izkoristiti to priložnost, ki sem jo dobil, da še enkrat nastopim na olimpijskih igrah,” je ob tem povedal Savšek.

Kanuist tacenskega kluba bo v mesto luči in ljubezni odpotoval v prav posebni vlogi branilca naslova olimpijskega prvaka. Ob tem Savšek pravi: “To poskušam odmisliti, ker je to tekma na novo. Jasno, želim si dobrih voženj, kakršne sem prikazal v Tokiu. Ampak pritiske poskušam odmisliti in se osredotočiti samo na svojo vožnjo, progo, vodo in na vratica.”

Prvič bomo Savška lahko videli tudi v kajakaškem krosu, disciplini, ki bo letos prvič del olimpijskega sporeda. Tisti, ki so si priborili nastop v slalomskem delu olimpijskih iger, imajo  namreč pravico nastopa tudi v kajakaškem krosu. “To je še ena dodatna disciplina, v kateri se bom preizkusil. Vesel sem tudi te priložnosti, da bom lahko nastopil v disciplini krosa, bom pa seveda poskušal prej testirati. Tam ne pričakujem visoke uvrstitve, mi je pa v veselje, da bom nastopil tudi v tej disciplini,” je zaključil Savšek.

Za razliko od Benjamina Savška bo Eva Terčelj med tistimi tekmovalkami, ki imajo visoke možnosti za vrhunski rezultat v kajakaškem krosu. Svetovna slalomska prvakinja iz leta 2019 je lani namreč na svetovnem prvenstvu priveslala do brona v kajakaškem krosu, na letošnjem svetovnem pokalu v Augsburgu pa je v tej disciplini prišla tudi do prve zmage. Ob tem ima še dve srebrni kolajni s svetovnih pokalov v kajakaškem krosu. V mislih sta tako obe disciplini, v katerih bo nastopila na olimpijski progi v Vaires-sur-Marnu.

“To je res lepa priložnost, da lahko nastopam v dveh disciplinah. Na obe se pripravljam maksimalno dobro. Zelo se veselim. V prvem delu sezone sem v obeh disciplinah dobila dobro potrditev, kar je zagotovo lepa popotnica, lepa informacija, ki sem jo dobila za naprej. Vseeno pa me čaka še nekaj dela pred olimpijskimi igrami. To je povsem druga tekma. Hkrati je tudi kajakaški kros še vedno zelo nepredvidljiv, tako da je težko kaj napovedovati, ampak delam vse, da bom nastopala čim boljše,” je povedala Eva Terčelj, za katero bodo po Londonu in Tokiu to tretje olimpijske igre.

Tako kot ekipni kolegi je tudi ona v mesecih pred začetkom olimpijskih iger izkoristila možnosti za trening na novi progi v Parizu: “Prvi treningi in priprave so vsebovali še vedno kar nekaj treninga, se pravi gradnje forme, ne samo nabiranja informacij. Pomembno pa je bilo tudi, da imam čim več minut preveslanih na progi, čim več kombinacij, tako da bi se res počutila čim bolj domače. Da bom lahko našla rešitev, ne glede na to, kaj bodo postavili. S tem pa prideta tudi samozavest in sproščenost, ki si ju želim na tekmi.”

Edina debitantka pod petimi krogi v slovenski slalomski odpravi bo Eva Alina Hočevar, ki jo bomo videli v kanuju in kajakaškem krosu. 22-letna tekmovalka je na nedavnem svetovnem prvenstvu za mladince in mlajše člane na Slovaškem osvojila srebro med kajakašicami do 23 let ter bron med kanuistkami v isti starostni skupini, tako da v Francijo potuje s potrditvijo dobre forme. Pred tremi leti je v Tokiu sicer vsaj delno že okusila čar olimpijskih iger, saj je bila tam v posebni vlogi.

“Tam sem bila predtekmovalka. To je bila zelo dobra izkušnja. Lahko sem opazovala, kaj se je dogajalo, kako so se tekmovalci pripravljali. Zagotovo pa je bilo popolnoma drugače, kot bo sedaj, prvič zaradi tega, ker bom sedaj tekmovala, drugič pa ker tam ni bilo gledalcev. Sigurno ni bilo tistega olimpijskega vzdušja, ki bo sedaj v Parizu. Zelo se veselim. Malo izkušnjo imam, to sedaj pa bo nekaj novega,” je povedala Eva Alina.

In kakšna se ji zdi proga? “Proga se mi ne zdi napačna, zame je kar zahtevna. V kanuju je nekoliko težje, na treningih se mi velikokrat zgodi kakšen eskimski obrat. Z vsakim treningom mi gre boljše, progo že bolje poznam. Počutim se kar dobro, celoten objekt mi je všeč.”

Olimpijske igre se bodo z otvoritvijo začele prihodnji petek (26. julij), že dan kasneje pa nas čakajo prve slalomske preizkušnje. V soboto, 27. julija, se bo ob 15. uri začel kvalifikacijski dan za kanuiste in kajakašice, tekmovanja pa bodo trajala vse do ponedeljka, 5. avgusta, ko bodo okronali najboljše v kajakaškem krosu.

PROGRAM  TEKMOVANJA – slalom na divjih vodah

Sobota, 27. julij

15:00 Kvalifikacije – kanu moški, 1. vožnja

15:50 Kvalifikacije – kajak ženske, 1. vožnja

17:10 Kvalifikacije – kanu moški, 2. vožnja

18:00 Kvalifikacije – kajak ženske, 2. vožnja

Nedelja, 28. julij

15:30 Polfinale – kajak ženske

17:45 Finale – kajak ženske

Ponedeljek, 29. julij

15:30 Polfinale – kanu moški

17:20 Finale – kanu moški

Torek, 30. julij

15:00 Kvalifikacije – kanu ženske, 1. vožnja

16:00 Kvalifikacije – kajak moški, 1. vožnja

17:10 Kvalifikacije – kanu ženske, 2. vožnja

18:19 Kvalifikacije – kajak moški, 2. vožnja

Sreda, 31. julij

15:30 Polfinale – kanu ženske

17:25 Finale – kanu ženske

Četrtek, 1. avgust

15:30 Polfinale – kajak moški

17:30 Finale – kajak moški

Petek, 2. avgust

15:30 Kvalifikacijske vožnje na čas – kajakaški kros – ženske

16:40 Kvalifikacijske vožnje na čas – kajakaški kros – moški

Sobota. 3. avgust

15:30 Kajakaški kros – ženske – 1. krog

16:40 Kajakaški kros – moški – 1. krog

18:05 Kajakaški kros – ženske – repasaž

18:45 Kajakaški kros – moški – repasaž

Nedelja, 4. avgust

15:30 Kajakaški kros – moški – osmina finala

16:45 Kajakaški kros – ženske – osmina finala

Ponedeljek, 5. avgust

15:30 Kajakaški kros – ženske – četrtfinale

15:53 Kajakaški kros – moški – četrtfinale

16:15 Kajakaški kros – ženske – polfinale

16:28 Kajakaški kros – moški – polfinale

16:43 Kajakaški kros – ženske – mali finale

16:48 Kajakaški kros – moški – mali finale

16:55 Kajakaški kros – ženske – finale

17:00 Kajakaški kros – moški – finale

Foto: Arhiv tekmovalcev/Jure Lenarčič