Božič -Taljat peta na SP, v finalu še Terčeljeva in Kragljeva

0
590

Prvi finalni dan na svetovnem prvenstvu v slalomu na divjih vodah v Bratislavi je v slovenski tabor prinesel kar nekaj veselja. Luka Božič in Sašo Taljat sta v kategoriji dvojcev osvojila peto mesto in s tem tudi olimpijsko kvoto, v finalu pa sta nastopili še kajakašici Eva Terčelj, ki je bila na koncu deveta, in Urša Kragelj, ki je zasedla deseto mesto. Nina Mozetič je bila 21. Popoldne so v kvalifikacijah nastopili še kanuisti. Benjamin Savšek in Anže Berčič bosta nastopila v nedeljskem polfinalu, kjer pa ne bo Simona Hočevarja, ki je bil 42.


Prvi finalni dan svetovnega prvenstva v slalomu v Bratislavi je prinesel še drugo olimpijsko vozovnico za slovensko ekipo. Potem ko je bilo že po petkovih kvalifikacijah jasno, da bo v Londonu nastopila slovenska kajakašica, sta olimpijsko mesto za slovenski dvojec priveslala še Luka Božič in Sašo Taljat. Ker so se v finale uvrstili dvojci iz le šestih držav (trije slovaški čolni, dva britanska in francoska ter po en čoln iz Slovenije, Rusije in Poljske), je bilo jasno, da ima Slovenija zagotovljeno mesto ne glede na finalni razplet. V konkurenci dvojcev si je olimpijsko mesto na tem prvenstvu namreč zagotovilo le osem najboljših držav. Primorski dvojec je na koncu zasedel peto mesto, za kolajno pa sta Luka Božič in Sašo Taljat zaostala za dobre tri sekunde. »Skozi celo sezono sva bila v dobri formi, v september pa sva prišla v še boljši. Štiri teke sva odpeljala tako kot sva si zadala, finalna vožnja pa je bila najboljša. Imela sva nekaj nepotrebnih dotikov, brez katerih bi bila na stopničkah, vendar se s tem ne obremenjujeva preveč. Bila sva le dve sekundi za najboljšimi, kar ni veliko. Skozi celo sezono sva se uvrščala v finale, razen v Tacnu, ampak tudi to še pride. Prvi cilj je bila olimpijska kvota, ki sva jo dobila že po polfinalu,« je povedal Luka Božič. Svetovna prvaka sta postala domačina Peter in Pavol Hochschorner, ki sta tako trem naslovom olimpijskega prvaka dodala še peti naslov svetovnega prvaka. Drugo mesto sta si priveslala Francoza Fabien Lefevre in Denis Gargaud Chanut, tretja pa sta bila Slovaka Peter in Ladislav Škantar. Nekoliko presenetljivo se v finale ni uspelo uvrstiti nobenemu češkemu in nemškemu čolnu.


Izjemen uspeh sta dosegli tudi kajakašici Eva Terčelj in Urša Kragelj, ki sta si po odličnih polfinalnih vožnjah zagotovili finalni nastop, kjer sta na koncu zasedli deveto oziroma deseto mesto. Precej za finalom je zaostala tretja slovenska polfinalistka Nina Mozetič, ki je bila 21. »S polfinalno vožnjo sem zelo zadovoljna. Vse se mi je poklopilo in sem zelo vesela, da sem se uvrstila v finale. Finalne vožnje nisem najbolje realizirala, saj sem imela že v zgornjem delu kar nekaj napak,« je oceno nastopa na svetovnem prvenstvu podala devetouvrščena Eva Terčelj, ki je klub napornim treningom ter nastopom na največjih tekmovanjih, uspešno opravila tudi študijske obveznosti prvega letnika Fakultete za arhitekturo. Nasploh je za Ljubljančanko izvrstna sezona: »Letošnje leto je bilo res super. Imela sem dobre rezultate tako med mlajšimi članicami kot v članski konkurenci. Letos sem prvič tekmovala na vseh svetovnih pokalih in vse se je odvilo zelo dobro. Zelo sem zadovoljna.«


Mesto za Terčeljevo je člansko svetovno prvenstvo končala Urša Kragelj, ki je sicer nastopila močno prehlajena. »Z uvrstitvijo v finale sem zadovoljna, saj je nekaj prestižnega biti med desetimi kajakašicami na svetu. S finalno vožnjo pa nisem zadovoljna. Zavrgla sem lepo priložnost za dober rezultat. Že od začetka mi ni šlo, nisem mogla dati maksimuma,« je po tekmi povedala Kragljeva. Ker bi po internih pravilih kajakaške zveze direktno na OI vodil le naslov svetovne prvakinje, slovenski kajakašici prihodnje leto čaka oster boj za nastop v Londonu. »Ne bova se zlasali ali si metali polen pod noge. Nenazadnje skupaj trenirava. Bo pa težko. Tista, ki bo najboljše tekmovala, bo šla, kar je tudi prav,« je povedala Kragljeva in nadaljevala: »Najprej moramo biti veseli, da imamo kvoto, saj na zadnjih olimpijskih igrah ni bilo ženske predstavnice. Zdaj imamo zagotov