Najpomembnejša kajakaška dogodka letošnje sezone v Sloveniji bosta nedvomno evropsko prvenstvo v spustu za mladince ter evropsko prvenstvo v slalomu za mladince in mlajše člane, ki ju bo gostil Solkan. KZS pa vse več pozornosti vsako leto posveča tudi netekmovalnim projektom, med katerimi so rekreativni spusti Voda za vedno, sodelovanje pri projektih skupaj s pokrovitelji zveze ter projekti kajakaštva za hendikepirane.
Priprave na prvenstvi stare celine v Solkanu – MEP v spustu ter EP za mladince in mlajše člane – so že v polnem zagonu. »V senci OI bomo organizirali EP v spustu za mladince ter slalomu za mladince in mlajše člane. V oboje smo vložili kar nekaj napora, saj smo po dolgem času znova združili prvenstvi v spustu in slalomu. Prvič bo prvenstvo potekalo v dveh državah, saj bo start spusta v Sloveniji, cilj pa v Italiji. Tekmovanje bo ob enem tudi rekreativni praznik, saj bomo zadnji dan spusta organizirali tudi rekreativno prireditev, na kateri pričakujemo veliko udeležencev, tako da bi bil to lahko velik kajakaški praznik,« je projekt v okviru okrogle mize o kajakaštvu predstavil generalni sekretar KZS Jakob Marušič.
Nekaj več o sami organizaciji prvenstev pa je dodal podpredsednik KZS Branko Brezigar: »Formalnosti, kako izpeljati tekmo v dveh državah in med dvema mestoma, so rešene. Organizacijsko se trenutno ukvarjamo s pripravo posameznih tekmovališč, logistiko … V tem trenutku smo dobro pripravljeni, vprašanje je le, kako bo z vodo. Za spust to ni tako problematično kot za slalom, kjer je potrebno zagotoviti pogoje za treninge v daljšem časovnem obdobju in po skupinah. Ob takšnem vodostaju kot je sedaj v Novi Gorici, bo to predstavljalo kar precejšen problem. To bo ena največjih kajakaških prireditev v Sloveniji, z organizacijo pa želimo oživiti tudi del na italijanski strani in s tem pri njih vzbuditi željo po razvijanju kajakaštva. Tako bi kajakaški center v Solkanu pridobil večjo zasedenost in populizacijo. S tem namenom smo tudi združevali mesti in državi.«
Že deseto leto zapored bo potekal tudi sklop rekreativnih prireditev z nazivom Voda za vedno. »Zadeva se je kar prijela. Letošnje prireditve se bodo začele ob koncu aprila na reki Savinji, nato pa se bomo selili domala po vseh slovenskih rekah. Od Save Bohinjke, Dolinke, Sore, Soče, Kolpe … Prireditev nima tekmovalnega značaja, saj je poudarek na rekreaciji, druženju, uživanju v naravi in ohranjanju le-te. Prireditev ima močno ekološko noto, poizkuša namreč izboljšati kvaliteto slovenskih voda, ker bo voda, sploh pitna, postala zlato,« je povedal Miran Skok.
Novost v letošnjem letu bo projekt 24 ur veslanja s kajakom za dober namen, ki bo organiziran v sklopu Ljubljanskih vodnih iger, katerih osrednji del je večerni paralelni slalom na Ljubljanici. Dan pred vodnimi igrami ob šesti uri popoldne bodo kajakaši začeli s projektom 24-urnega veslanja, ki se bo zaključil prihodnji dan, tik pred pričetkom paralelnega slaloma. »Cilj projekta je, da vsaj nekaj čolnov vesla ves čas. Izkupiček te akcije bo namenjen nakupu in prilagoditvi čolnov, ki jih bomo nato podarili Zvezi za šport invalidov Slovenije. V rehabilitacijskem centru Soča jih bodo nato lahko uporabljali v svojem bazenu in začeli s programi kajakaštva,« je idejo projekta na kratko opisal Andrej Jelenc. KZS je s tovrstnimi programi začela pred dvema letoma, ko se je vabilu odzval Gal Jakič in tudi nastopil na svetovnem prvenstvu v parakajaku.
KZS pa že nekaj časa sodeluje tudi v akcijah skupaj s pokrovitelji zveze. KZS tako sodeluje pri projektu HSE Modri Jan, kjer otroci in mladina na zabaven način spoznavajo energijo in z okoljem povezano problematiko, pri projektu Telekoma Slovenije Ekokviz, ekipnega tekmovanja učencev šestih, sedmih in osmih razredov osnovnih šol, kjer so v letošnjem letu v ospredju področja odpadkov, vode in prehrane ter z Mladinsko knjigo in njenimi revijami, v katerih različnim starostnim skupinam predstavljajo teme s področja okolja, naravnih pojavov, rastlin, živali …
Podrobnejši koledar prireditev Voda za vedno lahko najdete na: https://kajak-zveza.si/wp-content/uploads/2021/02/programi-a-p